Η ιστοσελίδα είναι αφιερωμένη στη μνήμη του Γιάννη Κωνσταντόπουλου ο οποίος ήταν ο ιδρυτής της το 2006.

Μεγάλη νίκη της ΑΕΣ ενάντια του Αίαντος

Το Σάββατο 16 Μαρτίου 2013 πραγματοποιήθηκε η 4η αγωνιστική του Β΄ Ομίλου της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Η ομάδα μας αντιμετώπισε τον πρωτοπόρο Αία Άρτας και έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι πήρε τη νίκη με σκορ 64-63. Με τη νίκη αυτή η Α.Ε.Σ. ανέβηκε  στη 2η θέση έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο από την ομάδα του Α.Ο. Λούρου.

Όσον αφορά τα καθαρά αγωνιστικά η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε 3 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου να προηγείται με σκορ 32-16. Η διαφορά αυτή όμως χάθηκε στα εναπομείναντα λέπτα με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με σκορ 33-32. Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες πήραν μία διαφορά των 6 (Αίας) και 8 (ΑΕΣ) πόντων χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να την διατηρήσουν μέχρι το τέλος.  Αφού οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά που έχτισαν στη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου η νίκη κρίθηκε στα τελευταία 30". Η ομάδα του Αία που ήταν στην επίθεση βρισκόταν πίσω στο σκορ για 1 πόντο (62-61) και στα 25" ο Παπαϊωάννου κάνει φάουλ στον Σαλαμούρα και τον στέλνει στις βολές. Ο τελευταίος είναι εύστοχος και στις 2 βολές και ο Αίας περνάει μπροστά για 1 πόντο (62-63). Στην τελευταία επίθεση η ομάδα μας κερδίζει φάουλ με τον Βάρδια Δ. στα 2.2", αλλά δεν κατάφερε να πετύχει το καλάθι και φάουλ και να πάει με λιγότερο άγχος στη γραμμή των ελευθεύρων βολών. Όσοι βρισκόμαστε στο γήπεδο ελπίζουμε να ευστοχήσει τουλάχιστον στη μία βολή για να οδηγηθεί ο αγώνας στη παράταση αλλά  ευστοχεί και στις δύο βολές και διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα (64-63). Στα τελευταία 2.2" ο Αίας κατάφερε να πραγματοποιήσει σουτ από το κέντρο το οποίο ήταν αρκετά άστοχο. Δε γινόταννα χάσουμε δεύτερο παιχνίδι με τον ίδιο τρόπο (ΑΕΣ-Αχιλλέας πριν δύο χρόνια, 2 στις 2 βολές στα 3", προηγούμαστε με 1 πόντο και δεχόμαστε καλάθι πίσω από το κέντρο) αλλά τη στιγμή που σούταρε ο παίχτης του Αία πέρασαν από το μυαλό μας εκείνα τα δευτερόλεπτα μέχρι να δούμε τη κατάληξη της μπάλας. Ήταν η πρώτη μας νίκη απέναντι στον Αία, που είναι η ομάδα με την οποία αγωνιστήκαμε στο πρώτο επίσημο παιχνίδι μας, και το αποτέλεσμα είναι σημαντικό γιατί δείξαμε ότι φέτος είμαστε ανταγωνιστικοί άσχετα με το που θα τερματίσουμε στο βαθμολογικό πίνακα.

6.25

Π.= πόντοι, 1Π.= Ελέυθερες βολές, 2Π.= Δίποντα, 3Π.=Τρίποντα, Ασ.=Ασίστ, Κ.=Κοψίματα. Κλ.=Κλεψίματα, Λ.=Λάθη, Φ.=Φάουλ, Χ.Σ.=Χρόνος Συμμετοχής

* Στις ελεύθερες βολές, τα δίποντα και τα τρίποντα στην παρένθεση βρίσκονται οι συνολικές προσπάθειες και εκτός παρένθεσης οι εύστοχες

** Η στατιστική είναι με βάση το βίντεο του αγώνα με εξαίρεση των φάουλ τα οποία είναι τα αναγραφόμενα στο φύλλο αγώνα